ארוחת עשר ללא סוכר

עודכן: 10 במרץגם אם אתם מאלה שלא רוצים שהחופש ייגמר וגם אם אתם סופרים את הדקות עד שיגיע הראשון בספטמבר - עבור כולנו ובעיקר עבור הילדים שלנו אין כמו שגרה, בעיקר כשמדובר על תזונה.

חזרה ליום מסודר של ארוחות חשובה ובעיקר מאפשרת להחזיר את השליטה עד כמה שניתן על מה שנכנס להם לפה. עד כמה שניתן, כי אנחנו יודעות שעם ילדים לא הכל באמת בשליטתנו.

הם נחשפים לכל כך הרבה סוכר בשלל אירועים בגן ובבית הספר, באירועים חברתיים ובחוגים, כף שבסוף הארוחות שבאמת בשליטתנו הן ארוחת הבוקר וארוחת הערב. ו….ארוחת העשר בבית הספר! הכריכים שהם פותחים בהפסקת העשר בבית הספר הם כמו פיסה של בית, חתיכת לב קטנה ששלחתם להם עם תזכורת מכם. כשהם פותחים את קופסת האוכל בבית הספר, הם פוגשים את הלחם של הבית ואת הטעם של המטבח שלכם.

כל כריך הוא ״בית״ ואנחנו תמיד זוכרות את הסקרנות לגלות מה ״שמו״ אמהות אחרות בסנדביצ׳ים של החברים שלנו לכיתה. לא כל הילדים אוהבים ״כריכי בריאות״ ואנחנו מכירות את הקושי הקיים לשכנע ילדים לאכול לחם ״לא לבן״ או ממרחים שהם לא משהו מתוק. אבל אפשר לנסות ולהיות יצירתיים.

אנחנו גם מודעות לקושי בתקתוק מטלות הבוקר, ולא לכולם יש זמן להתחיל בהכנת כריכים מושקעים כשההסעה עוד מעט מגיעה וצריך להספיק לקחת גם את הקטן לגן. אז איך בכל זאת מצליחים לארגן ארוחות עשר בריאות אבל כאלה שהילד יאהב ובמינימום זמן? קודם כל מתכננים ביחד עם הילד/ה - לא קובעים להם מה יהיה בכריך אלא חושבים איתם ביחד מה הם אוהבים.

גבינות, טחינה, ביצה קשה שהכנו מראש ערב קודם או חביתה זריזה, סלט טונה - שייבחרו. קובעים רק יום אחד לממרח מתוק - הילד/ה מתעקש/ת על שוקולד? אוקיי, קבעו יום שבו הוא יאכל כריך כזה.

המלצה שלנו היא לשלב כריך שוקולד ביום ארוך בו הילד לוקח יותר מכריך אחד כך שיתר הכריכים יהיו ״בריאים״.

בכל מקרה הקפידו על מריחה דקה. איזה לחם? - הלחם הלבן הפשוט/לחמניה לבנה הוא האופציה הכי פחות כדאית.

כדאי לנסות את הלחמניות מהקמח המלא שנכנסו לשוק וטעמן כמו טעם של לחמניות רגילות. קנו הביתה לחמים ״אחרים״ ונסו אותם על הילדים. ואגב מניסיון, טוסטים עובדים מצוין עם לחמניות קמח מלא או פיתות כוסמין מקמח מלא. השתדלו לא להגזים בכמות הגבינה הצהובה ירקות תמיד! - לא משנה מה יהיה בתוך הכריך, שלחו בקופסת האוכל תמיד קצת ירקות. מלפפון ועגבניות שרי, או כל ירק אחר חתוך שהילד/ה אוהב/ת. אם זה שם? הם כנראה גם ינשנשו את זה/ שותים מים - אם יש דבר אחד שאנחנו ממליצות עליו זה לזרוק החוצה את השתיה המתוקה. הילדים התרגלו למיץ בבקבוק? אמרו לזה ביי ביי ושלחו את הילדים לבית הספר עם בקבוק מים קרים וטובים. שתיה מתוקה מזיקה עד מאוד ואין בה שום דבר בריא, גם לא במיץ סחוט.

מתכננים מראש וחוסכים זמן - צרפנו לכם את טבלת הסנדביצ׳ים שלנו, תכננו מראש עם הילדים מי אוכל מה ומתי וכך בבוקר חסכו את ההתלבטויות של ״מה למרוח לך בלחם״. חזרה לשגרה מופחתת סוכר נהדרת לכולם!