ארוחת ראש השנה ללא סוכר

עודכן: 10 במרץ

רק השבוע כתבה לנו מישהי "את האתגר אני אתחיל רק אחרי החגים, אני רוצה להתפרע".

צמד המילים "אחרי

החגים" הם במילים אחרות ביטוי לדחיינות. אחרי החגים יענו לנו, אחרי החגים נשפץ, אחרי החגים נעשה דיאטה. אבל החיים, כמו שג'ון לנון כבר אמר מזמן, הם מה שקורה לנו בזמן שאנחנו מתכננים תכניות. האם לא אכלתם היום? לא תאכלו מחר? האם הדלק שעליו גופכם מתקיים צריך להיות נחות עכשיו רק כי "אחרי החגים" עוד לא הגיעו? התשובה שלנו היא כמובן שהעכשיו הוא החשוב ביותר והתזונה שלכם חשובה תמיד ויכולה להיות בשליטה – כזו או אחרת – גם בתקופת החגים.

נכון, זה לא תמיד פשוט. יהודים או ערבים

החגים עבור כולנו הם כמעט תמיד קודם כל חגיגת אוכל אחת גדולה. התרגלתם שנים לאכול על-אוטומט פשוט משום שכך מקובל וצריך? הגיעה העת לבחור מחדש את מה שנכנס לפה שלכם.

זה לא חייב להיות "דיאטטי", כל מה שדרוש כדי לבחור מחדש את התזונה שלנו הוא ידע, מודעות וכללי מסגרת. בתכנית שלנו כללי המסגרת שלנו הם החשובים ואנחנו פחות אוהבות להיצמד לתפריטים מדויקים. היצמדות כזו עשוי להקשות על תהליך של תרגול שפה תזונתית חדשה, בעוד שהיצמדות לכללים מאפשרת לכם להמשיך לאכול את מה שאתם אוהבים.

מהם הכללים?

בלי סוכר על כל צורותיו, בצורתו המקורית או אם הוסף סוכר למאכל אחר

ועד שלוש כפות פחמימה בארוחה או פרוסת לחם

משתתפי 30 הימים שלנו לא אוכלים "מתוק" בתחילת התכנית אך בהמשך הסוכר בהחלט חוזר, לאט, מעט ובעיקר מתוך בחירה.

לא בתכנית שלנו? נסו לתרגל את הכללים בארוחות החג וכשאתם בוחרים לאכול קינוח, עשו זאת מתוך בחירה של קינוח קטן ואיכותי אחד.

הנה כמה כללים שיעזרו לכם לצלוח את ארוחת החג טוב יותר:

1. אכלו לאורך היום כרגיל – בערב אמנם תאכלו ארוחה גדולה אבל הגוף לא באמת עובד בקיזוזים ולכן כדאי לאכול טוב ובלי הפרזה כמובן את ארוחות היום, ולא להגיע מורעבים לארוחת הערב ולהתנפל על הצלחת. אכלו גם בחג לכדי שובע נינוח

2. הביאו מנה "מותאמת" – מתארחים או מארחים, כדאי להכין לעצמכם בכל מקרה לפחות מנה אחת שמתאימה לתזונה שלנו. לא מנה שמבוססות על תפוחי אדמה ואורז, לא בשר ברוטב מתקתק, אלא מנת ירקות, בשר או דגים טובה שעומדת בכללים של תזונה מופחתת סוכר

3. שותים מים – אנחנו יודעת שמקובל לחשוב שיש להציע לאורחים שלל סוגי שתיה מתוקה ו"מעניינת" אבל אם אתם רוצים לכבד באמת את האורחים שלהם ואם הם חשובים לכם, הגישו להם מים קרים. אפשר להגיש אותם עם נענע/ לימון / פירות יער / אפילו עלי גרניום!

4. הרכב הצלחת – גם בחג אפשר לשמור על הרכב צלחת נכון הכולל מחציתה ירקות, רבע פחמימות (בערך 3 כפות פחמימה) וכל היתר שומן וחלבון. שימו לב שהמנות שאתם בוחרים לא מכילות סוכר מוסף, לא חייבים לאכול בראש השנה "רוטב מתקתק" רק כדי שהשנה באמת תהיה מתוקה ומוצלחת

5. שותים יין – תזונה מופחתת סוכר לא מונעת הנאה מיין איכותי וטוב והכל, כידוע הוא עניין של כמויות. בתזונה שלנו אפשר לשתות כוס יין אדום או לבן העיקר שהוא יבש. יינות מבעבעים או מתוקים מחוץ לתפריט, לחיים!

6. תפוח בדבש – השנה הזו תהיה טובה או לפחות ננסה לעשות הכל כדי שהיה תהיה כזו בין אם אכלנו דבש לציין זאת ובין אם לא. אין חובה לתת ביס בתפוח בדבש, אבל אם אתם בכל זאת רוצים לקיים את המסורת קחו פלח תפוח קטן וטבלו במעט דבש.

זכרו שההנאה האמיתית בחגים היא לא בהכרח הארוחה אלא המפגש החברתי והמשפחתי, החגיגיות שבסימול התחלות חדשות והתקווה שהשנה הזו תהיה טובה ובריאה יותר מזו שחלפה לה.

אנחנו מאחלות לכם שנה טובה, שנת תזונה מודעת ובחירות נכונות